PORADNIK DLA UCZNIÓW I RODZICÓW

 

DROGI RODZICU!

Miejska poradnia psychologiczno-pedagogiczna zachęca do kontaktu z pracownikami  poradni w formie konsultacji telefonicznych lub drogą e-mail.
Więcej szczegółów znajdą państwo na stronie:
http://pomoc.mppp.fc.pl/

  

BĄDŹ BEZPIECZNY W INTERNECIE PODCZAS ZDALNEJ NAUKI (I NIE TYLKO)

Korzystanie z Internetu niewątpliwie ma wiele plusów, ale nie można zapomnieć, że w sieci czyha także wiele zagrożeń.
Oto niektóre z nich:

 • Cyberprzemoc
 • Uzależnienie od gier komputerowych, Internetu…
 • Niebezpieczne treści (przemoc)
 • Łamanie prawa (hazard)
 • Kradzież danych osobowych
 • Włamanie komputerowe
 • Zagrożenie techniczne (wirusy)
 • Wyłudzanie poufnych informacji

Omówmy kilka niebezpieczeństw wymienionych powyżej:

 1. CYBERPRZEMOC – jest zjawiskiem, z którym możesz się zetknąć podczas korzystania z różnych portali społecznościowych czy komunikatorów. Niekiedy w Internecie spotykasz ludzi, którzy są złośliwi i za wszelką cenę chcą wyrządzić Ci krzywdę. Aby zrealizować swój cel stosują następujące działania: wyzywanie, straszenie lub poniżanie. Na pewno dobrze jest Ci znane pojęcie „hejtu” – jest to właśnie przykład cyberprzemocy. Polega na negatywnych i agresywnych komentarzach zamieszczanych w sieci odnoszących się do innej osoby.
 2. UZALEŻNIENIE – zbyt długie i częste korzystanie z Internetu może doprowadzić do uzależnienia od niego. Jednym ze sygnałów uzależnienia jest zaniedbywanie nauki oraz rezygnacja ze swoich innych pasji oraz zerwanie kontaktu ze swoimi przyjaciółmi.
 3. NIEBEZPIECZNE TREŚCI – są to wszystkie te materiały, które mogą wywołać w Tobie negatywne emocje. Mogą także popierać zachowania agresywne lub niebezpieczne dla Twojego życia i zdrowia. Są to najczęściej strony, które zachęcają do nienawiści, dyskryminacji i ogólnej wrogości.
 4. WYŁUDZANIE POUFNYCH INFORMACJI – „jest najprostszym rodzajem ataku cybernetycznego i jednocześnie najbardziej niebezpiecznym i skutecznym”. Polega na wyłudzeniu poufnych danych. Często „złodzieje tożsamości” wysyłają swoim „ofiarom” wiadomości, gdzie podszywają się pod zaufaną organizację lub inną osobę. Następnie osoba po kliknięciu w link zawarty we wiadomości, zostaje poproszona o podanie swojego loginu i hasła. W ten sposób oszust wykorzystuje wszystkie dane takiej osoby i otrzymuje dostęp do m.in. kont bankowych.

ZASADY BEZPIECZNEGO KORZYSTANIA Z INTENERNETU

 1. Pamiętaj, aby zainstalować skuteczne oprogramowanie antywirusowe.
 2. Nie otwieraj wiadomości, które pochodzą od podejrzanych nadawców.
 3. Nie otwieraj nieznanych linków i załączników w otrzymanych wiadomościach e-mail.
 4. Pamiętaj, aby Twoje hasło do prywatnych kont było wystarczająco trudne do odgadnięcia (silne hasło powinno składać się z dużych i małych liter oraz cyfr).
 5. Staraj się używać różnych haseł logując się do różnych kont.
 6. Nie zapisuj haseł na kartkach.
 7. Nie podawaj nikomu swoich danych osobowych ani haseł.
 8. Nigdy nie wysyłaj innym osobom swoich zdjęć.
 9. Pamiętaj, że osoba, którą poznasz w Internecie może być inną osobą, niż tą za którą się podaje.
 10. Zachowaj ostrożność podczas kontaktowania się z innymi osobami w sieci.
 11. Nie umieszczaj w komputerze przypadkowo znalezionych nośników USB, ponieważ mogą się na nich znajdować niebezpieczne wirusy.
 12. Szyfruj wszystkie ważne pliki, zwłaszcza te, które zawierają poufne informacje.
 13. Pamiętaj, aby zabezpieczać sieci bezprzewodowe.

PORADY DLA RODZICÓW

 1. Postaraj się odpowiednio dopasować do dziecka strony internetowe, aplikacje, gry do jego wieku oraz etapu rozwojowego. Wspólnie z dzieckiem zaangażuj się w wirtualne aktywności. Warto skorzystać z https://fdds.pl/bestapp/ - strona oferuje katalog stron internetowych odpowiednich dla dzieci.
 2. Określ z dzieckiem zasady korzystania z sieci. Zwróć uwagę na:
  Czas: powinien być ograniczony. W przypadku dzieci w wieku wczesnoszkolnym zaleca się, aby nie korzystały z urządzeń cyfrowych dłużej niż 2 godziny dziennie.
  Ograniczony dostęp: pamiętaj, że najmłodsze dzieci nie powinny bez nadzoru osoby dorosłej korzystać z wyszukiwarek internetowych oraz portali społecznościowych. To samo dotyczy publikowania informacji online. Dzieci nie powinny samodzielnie udostępniać treści, a w szczególności tych prywatnych (zdjęcia, filmy).
 3. Interesuj się tym, co dziecko robi w sieci. Obecne wiele aktywności dziecko przenosi do wirtualnego świata. Staraj się systematycznie pytać dziecko o jego zainteresowania w Internecie, o jego porażki i sukcesy. Umów się ze swoją pociechą, że gdy trafi w sieci na nieodpowiednie treści, które go zaniepokoją, natychmiast Ci o tym powie. W ten sposób zapewnisz dziecku poczucie bezpieczeństwa.
 4. Pamiętaj, aby zablokować nieodpowiednie dla dziecka treści podczas przeglądania stron internetowych oraz otwierania aplikacji. Obecnie do dyspozycji rodziców pozostaje wiele programów służących do kontroli. Celem tych programów jest filtrowanie treści, kontrolowanie czasu, a także aktywności dziecka.
 5. Ucz dziecko krytycznego podejścia do treści zamieszczanych w Internecie. Nie każda informacja jest prawdziwa, wiele z nich ma negatywny wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Ucz dziecko dystansu do popularnych i zarazem niebezpiecznych trendów (np. internetowych challengów). Postaraj się wytłumaczyć dziecku, że podejmowanie takich wyzwań, tylko po to, aby uzyskać aprobatę kolegów, może być bardzo szkodliwe dla zdrowia i życia. Oczywiście w sieci nie brakuje akcji, które niosą dobro dla innych i dla nas samych. Wspólnie z dzieckiem możecie poszukać takich wydarzeń.

GDZIE MOŻNA SZUKAĆ WSPRACIA W PRZYPADKU CYBERPRZEMOCY?

Wszystkie podane kontakty są bezpłatne i służą pomocą nie tylko w przypadku doświadczania cyberprzemocy, ale także w zakresie przeciwdziałania przemocy oraz udzielania pomocy psychologicznej dzieciom i młodzieży przeżywającym takie problemy jak: przemoc w szkole, depresja i obniżony nastrój, myśli samobójcze, zaburzenia odżywiania.

Źródło:
Piechna. J. (2019) Szkodliwe treści w Internecie. Nie akceptuję, reaguję! Poradnik dla rodziców. Warszawa:
https://epodreczniki.pl/a/bezpieczenstwo-w-sieci/DLcH59Wno
https://pl.malwarebytes.com/phishing/

  

  

SPECJALISTYCZNE WSPARCIE DLA DZIECI, MŁODZIEŻY ORAZ RODZIN

Od dnia 04.05.2020r. swoją działalność rozpoczyna Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej Dzieci i Młodzieży.

Placówka oferuje pomoc doraźną oraz terapię długoterminową dzieciom i młodzieży do 21 roku życia. Pomoc udzielana jest przez wykwalifikowanych terapeutów środowiskowych, psychologów i psychoterapeutów.

Porady są bezpłatne (w pełni refundowane przez NFZ, nie potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego). Ośrodek oferuje teleporady, a także porady w placówce – z zachowaniem obowiązujących procedur bezpieczeństwa.

Rejestracja:   pon.-pt. od 8:00-12:00               
Tel. 13-43-97-166
Adres: SPECMED ul. Grodzka 47a 38-400 Krosno

Z pomocy psychologiczno-pedagogicznej można także skorzystać w Poradniach Psychologiczno-Pedagogicznych, które w obecnej sytuacji pełnią dyżury telefoniczne. Więcej informacji:
https://www.ko.rzeszow.pl/_na_glownej/dyzury-telefoniczne-w-zakresie-pomocy-psychologiczno-pedagogicznej-swiadczone-przez-psychologow/

  

  

 


iprzedszkole

librus

SKKT

SPORT SZKOLNY

Lekcje

1 8:00 – 8:45
2 8:50 – 9:35
3 9:45 – 10:30
4 10:40 – 11:25
5 11:30 – 12:15
6 12:35 – 13:20
7 13:25 – 14:10
8 14:15 – 15:00
9 15.05 – 15.50